Qt wciąż niesamowicie się rozwija. Równolegle z poprawianiem błędów i tworzeniem nowych funkcjonalności, framework stara się opanowywać nowe, nieznane dotychczas dla niego obszary. Kolejne wersje przynoszą wsparcie dla nowych platform, zarówno systemowych, jak i sprzętowych.
Pod koniec lutego The Qt Company pochwaliło się planami rozwoju na 2018 rok. Postaram się pokrótce pokazać, czego można się spodziewać i na co czekać w obecnym roku.
Planowane wydania – Qt 5.11 oraz Qt 5.12 LTS.
Obecną wersją LTS jest Qt 5.9. Pozostaje ona podstawą do dalszego rozwoju frameworka i będzie regularnie otrzymywać łatki w 2018 roku. W obecnym roku planowane jest wydanie dwóch oficjalnych wersji – 5.11 (maj 2018) oraz 5.12 LTS (listopad 2018).
Nowe funkcjonalności.
Jedną z większych zmian jest planowana unifikacja frameworków do grafiki 3D. Firma chce wspierać tylko i wyłącznie Qt 3D i skupić się na rozwoju narzędzi, takich jak wydanie Qt 3D Studio w wersji 2.0. Jeśli chodzi o grafikę 3D, ciągle ulepszane będzie też wsparcie dla Vulkan API.
Kolejnym obszarem, który doczeka się dużych zmian, jest obsługa myszy, ekranów dotykowych oraz gestów. Qt ma oferować pełne, dojrzałe wsparcie dla aplikacji wielomonitorowych oraz technologii multi-touch. Dużo prostsza ma być np. implementacja interfejsu bazującego na gestach wykonywanych rękami (ang. hand gestures), przy użyciu kamery i czujników zbliżeniowych. Wszystko to będzie możliwe dzięki nowemu, lekkiemu, deklaratywnemu API.
Moduł Qt Quick Controls 2 zyska liczne poprawki, nowe szablony projektów oraz nową implementację widoku tabeli (zoptymalizowanego pod kątem wydajności).
Jedną z największych planowanych funkcjonalności jest Qt dla Pythona. Ma to być kompleksowe podejście do wsparcia tego języka przez Qt. Po wielu miesiącach pracy, firma uznała, że może udostępnić nowy moduł jako tzw. Technology Preview (TP) już w wersji 5.11 frameworka. Niedługo będzie można zatem testować to rozwiązanie.
QtCreator.
Niezależnie od biblioteki, planowane są trzy oficjalne wydania Qt Creator’a – 4.6 (marzec 2018 – już opublikowany), 4.7 (lipiec 2018) oraz 4.8 (listopad 2018).
Na liście zaplanowanych zadań, dotyczących IDE, są:
- poprawki błędów oraz ciągła poprawa wydajności
- ulepszone wsparcie dla CMake’a
- wsparcie dla języka Python (wygodna edycja i debugowanie kodu)
- wsparcie dla nowych standardów języka C++
Podsumowanie.
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że oprócz oficjalnej roadmapy na 2018 rok, istnieje wiele innych funkcjonalności w fazie prac koncepcyjnych i we wczesnych fazach rozwoju (np. Qt WebAssembly). Dodatkowo, The Qt Company rozwija również projekty dedykowane konkretnym rynkom i klientom, jak np. Qt Automotive Suite.
Qt staje się powoli standardem przemysłowym dla produktów (aplikacji/urządzeń) wymagających wysokiej wydajności (C++), niezawodności a zarazem atrakcyjnego dla użytkowników końcowych interfejsu. To imponujące i bardzo obiecujące.