Programisto, słuchaj podcastów !

|

Podcasty dla programistów.

Podcasty na poważnie przebiły się do mojej świadomości dopiero kilka lat temu. Okazało się, że bardzo odpowiada mi taki sposób przyswajania informacji. Podcast jako forma przekazu jest bardzo popularny w takich krajach, jak np. USA. Jeśli chodzi o polskie produkcje tego typu, rynek wciąż jest stosunkowo mały, choć i tak bardzo się rozwinął w ciągu ostatnich kilku lat. Ważne jest jednak to, że podcasty mogą być jednym z najważniejszych narzędzi na drodze Twojego rozwoju zawodowego…

W czym pomagają podcasty branżowe ?

Podcasty nie nauczą Cię programowania – to jasne. Nikt nawet nie będzie próbował robić tego w ten sposób, bo wspomniane medium się do tego kompletnie nie nadaje. Podcasty branżowe pomogą w realizacji jednego z najważniejszych zadań dla programisty na co dzień – byciu na bieżąco.

To jest właśnie największa wartość, którą dają podcasty. Wartościowe informacje przekazywane w kolejnych odcinkach mają co najmniej jedną z dwóch kolejnych kluczowych cech: świeżość i uniwersalność. Dzięki tego typu audycjom dowiecie się jako pierwsi o trendach, które warto śledzić. Poznacie wartościowe narzędzia i biblioteki. Usłyszycie w nich ciekawych ludzi, na których warto zwrócić uwagę.

Najbardziej wartościowe, najciekawsze informacje z branży, odfiltrowane z terabajtów bezwartościowego szumu, podane na tacy.

Na blogu skupiam się na dwóch najważniejszych dla mnie językach programowania – C++ oraz Python. W tym artykule chciałbym pokazać Ci dwie najlepsze moim zdaniem audycje dotyczące tych technologii.

CppCast – najlepszy podcast ze świata C++.

Świetna audycja, zbudowana wokół języka C++. Odcinki ukazują się raz na tydzień. Pierwsze kilka minut odcinka to luźna rozmowa o newsach ze świata C++ oraz ciekawych artykułach na blogach.

Osią podcastu są bardzo ciekawe rozmowy na konkretne tematy, z doświadczonymi w danej dziedzinie gośćmi. Całości bardzo dobrze się słucha. Autorzy – Rob Irving oraz Jason Turner – są programistami z wieloletnim doświadczeniem, związanymi głównie z językiem C++.

Polecam każdemu, kto ma do czynienia z C++ – czy to zawodowo, czy też po godzinach. Autorzy tworzą audycję od wielu lat i nieprzerwanie dostarczają słuchaczom świetne treści.

Talk Python To Me – najlepszy podcast ze świata Pythona.

Moim zdaniem najlepszy podcast, związany tematycznie z Pythonem. Nowe odcinki pojawiają się raz na tydzień.

Autorem podcastu jest Michael Kennedy – programista z wieloletnim doświadczeniem, prowadzący szkolenia z języka Python. Udało mu się stworzyć naprawdę ciekawą audycję, która bazuje na rozmowie z ekspertami w danym temacie. Porusza zagadnienia związane z rozwojem języka, popularnymi i ciekawymi bibliotekami oraz trendami technologicznymi w IT. Usłyszymy też o najnowszych inicjatywach w świecie Pythona oraz o ciekawych konferencjach, na które warto pojechać.

Jeśli interesujesz się Pythonem – jest to dla Ciebie obowiązkowy punkt na liście.

Podsumowanie

W jednym z kolejnych artykułów na pewno wrócę do tematu podcastów branżowych, prezentując inne wartościowe audycje – również te polskie i również takie, które nie skupiają się na jednej niszy w IT. Tymczasem daj znać w komentarzach, jakich podcastów ze świata IT słuchasz i jakie audycje chciałbyś polecić innym Czytelnikom.

Dodaj komentarz