Programisto, słuchaj podcastów !

Podcasty dla programistów.

Ogólnie rzecz biorąc, podcasty na poważnie przebiły się do mojej świadomości w zeszłym roku. Okazuje się, że bardzo odpowiada mi taki sposób przekazywania informacji. Naturalnym krokiem było odnalezienie wartościowych audycji, które byłyby związane z programowaniem i nowymi technologiami. Jak się okazuje – nie jest to takie proste.

Podcast jako forma przekazu jest bardzo popularny w takich krajach, jak np. USA. Jeśli chodzi o polskie produkcje tego typu, rynek wciąż jest stosunkowo mały, chociaż od mniej więcej 2-3 lat daje się zauważyć bardzo intensywny wzrost zainteresowania tym tematem.

W tej chwili słucham regularnie 2 anglojęzycznych i 2 polskich podcastów, które dotyczą programowania i nowych technologii. Wszystkie są warte polecenia: odcinki są publikowane regularnie, przynoszą ciekawą treść i przyjemnie się ich słucha. Poniżej kilka słów o każdej z tych audycji.

CppCast.

Lider zestawienia. Bardzo dobry podcast, zbudowany wokół języka C++. Odcinki ukazują się raz na tydzień.

Pierwsze kilka minut odcinka to luźna rozmowa o newsach ze świata C++ oraz ciekawych artykułach na blogach. Osią audycji są bardzo ciekawe rozmowy na konkretne tematy, z doświadczonymi programistami. Całości bardzo dobrze się słucha. Autorzy – Rob Irving oraz Jason Turner – są programistami z wieloletnim doświadczeniem, związanym głównie z językiem C++.

Polceam każdemu, kto programuje w języku C++ – czy to zawodowo, czy też po godzinach.

Talk Python To Me.

Najlepszy podcast, związany tematycznie z Pythonem.

Autorem podcastu jest Michael Kennedy – programista z wieloletnim doświadczeniem, prowadzący szkolenia z języka Python. Udało mu się stworzyć naprawdę ciekawą audycję, która bazuje na rozmowie z ekspertami w danym temacie. Porusza zagadnienia związane z rozwojem języka, popularnymi i ciekawymi bibliotekami oraz trendami technologicznymi w IT. Usłyszymy też o najnowszych inicjatywach w świecie Pythona oraz o ciekawych konferencjach, na które warto pojechać.

Nowe odcinki pojawiają się raz na tydzień. Dla zainteresowanych Pythonem – pozycja obowiązkowa.

DevTalk.

Bardzo dobry, polski podcast programistyczny, prowadzony przez Macieja Aniserowicza (autor bloga DevStyle.pl).

Podcast ma bardzo szeroką tematykę – nie skupia się (już) na jednej technologii, ale porusza tematy związane z wieloma obszarami (językami programowania, technologiami, bibliotekami, nowymi trendami w IT). Podobnie do wspomnianych wcześniej, audycja jest zorganizowana wokół rozmowy z gośćmi, związanymi z danym tematem.

Odcinki pojawiają się mniej więcej co 2 tygodnie. Jak najbardziej polecam.

Biznes Myśli.

Bardzo młody podcast, którego autorem jest Vladimir Alekseichenko – architekt systemów informatycznych, którego pasjonuje sztuczna inteligencja. Ta audycja to moje podcastowe odkrycie tego roku.

Podcast skupia się na tematach związanych ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. Autor pokazuje, jakie zastosowania znajdują te zaawansowane technologie i jak biznes dostosowuje się do zmieniającej się rzeczywistości. Możemy usłyszeć, w jaki sposób sztuczna inteligencja zmienia i zmieni nasze życie oraz na jakie zagrożenia z tym związane warto zwrócić uwagę.

Dotychczasowe odcinki są neisamowicie ciekawe. Bardzo kibicuję tej inicjatywie i chciałbym, żeby rozwijała się tak, jak dotychczas. Polecam wszystkim i każdemu z osobna.

W czym pomagają podcasty branżowe ?

Podcasty nie nauczą was programowania – to jasne. Nikt nawet nie będzie próbował robić tego w ten sposób, bo wspomniane medium się do tego kompletnie nie nadaje. Podcasty branżowe pomogą w realizacji jednego z najważniejszych zadań dla programisty na co dzień – byciu na bieżąco.

To jest właśnie największa wartość, którą dają podcasty. Wartościowe informacje przekazywane w kolejnych odcinkach mają co najmniej jedną z dwóch kluczowych cech: świeżość i uniwersalność. Dzięki tego typu audycjom dowiecie się jako pierwsi o trendach które warto śledzić, o narzędziach i bilbiotekach, które warto przetestować oraz o ludziach, na których warto zwrócić uwagę. Najbardziej wartościowe, najciekawsze informacje z branży, odfiltrowane z terabajtów innych śmieci, podane na tacy.

Inne polskie podcasty, warte polecenia.

Oczywiście nie samym programowaniem człowiek żyje 🙂

Poniżej moja subiektywna lista najbardziej wartościowych, polskich produkcji (lista aktualizowana na biężąco).

Mała Wielka Firma.

Podcast skierowany do osób prowadzących własną działaność gospodarczą, prowadzony przez Marka Jankowskiego oraz Pawła Tkaczyka. Pomaga w rozwijaniu własnej firmy, budowaniu marki, organizowaniu sprzedaży oraz marketingu. Odcinki ukazują się od 2009 roku, w tej chwili raz na tydzień. Bezsprzecznie jeden z najlepszych polskich podkastów.

Więcej niż Oszczędzanie Pieniędzy.

Najprawdopodobniej najpopularniejszy podcast, związany z tematyką finansów osobistych. Jego autorem jest Michał Szafrański (autor bloga Jak Oszczedzać Pieniądze oraz książki Finansowy Ninja). Bardzo ciekawe, konkretne treści – oszczędzanie, inwestowanie, produktywność oraz informacje związane bezpośrednio z projektami, realizowanymi przez autora. Odcinki ukazują się od 2013 roku, w tej chwili raz na 2 tygodnie. Bardzo polecam.

2 komentarze do “Programisto, słuchaj podcastów !”

 1. Cześć,

  fajne zestawienie. Podobnie jak i Ty słucham bardzo dużo podcastów biznesowych i programistycznych. Sam zacząłem od kilku miesięcy podcastować i zauważyłem, że daje mi to jeszcze więcej korzyści 🙂

  Jeśli znajdziesz jeszcze trochę czasu i miejsca w swojej apce do podcastów to zapraszam Cię do „Porozmawiajmy o IT” – https://porozmawiajmyoit.pl 🙂

  Udanego dnia,
  Krzysiek

  Odpowiedz
 2. Hej,

  Dodałem podcast do mojej listy. Gratuluję ciekawej inicjatywy – słucha się bardzo przyjemnie, a odcinki są interesujące. Mam zaplanowaną aktualizację powyższego wpisu, więc na pewno dodam informacje o Twoim podcaście – wciąż bardzo mało jest u nas audycji skierowanych do programistów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz